21 Ocak 2022 Cuma
Gündem

GALİBA YİNE BİZİ KAPATACAKLAR

Galiba Yine Bizi Kapatacaklar

Mehmet BARUNDUK
27 Kasım 2021 - 21:44
haber resim

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilgileri doğrultusunda korku ve panik başladı. Birçok ülke kapılarını kapattı. Bazı ülkelere giriş yasağı geldi. Şimdiye kadar ki, bütün mutasyonlardan çok daha tehlikeli olduğu söylenen Omicron virüsü için adeta ülkeler alarm veriyor. Türkiye’de 5 ülke için seyahat kısıtlaması getirdi. Sosyal medya da ve ulusal televizyonlarda yapılan açıklamalar korku ve endişeye neden oluyor. Bulaşıcılık riskinin yüksek olduğu gerekçesiyle alarma geçen ülkelerin bazıları da, önümüzdeki günlerde kapanmaya gidebilecekleri vurgulandı. İnsanoğlunun iliklerine kadar hissettiği ölüm korkusu nedeniyle psikolojisi bozulurken yeni mutasyonun anlatış şekli kadar etkili olması durumunda, yakın zamanda yine kapanmaların olabileceği ileri sürüldü. İşte yeni Omicron ile ilgili detaylar…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Güney Afrikada ilk kez tespit edilen ve B.1.1.529 olarak da adlandırılan korona virüsün (Covid-19) yeni mutasyonunu "Endişe Mutasyonu (VOC)" olarak sınıflandırarak, mutasyonun yeni adını "Omicron" olarak belirledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Güney Afrikada görülen ve B.1.1.529 olarak adlandırtılan korona virüsün (Covid-19) yeni mutasyonunu değerlendirmek üzere düzenlenen toplantının detaylarına değindi. DSÖ, B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adını değiştirerek, "Omicron" ismini verdiğini duyurdu.

Bu mutasyonun daha bulaşıcı olduğunu belirtilen DSÖ, açıklamasında "Bu mutasyon, bazıları endişe verici olan çok sayıda mutasyona sahiptir. On bulgular yeni mutasyonun daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde" ifadelerine yer verdi. Omicron mutasyonunu taşıyan vaka sayısının Güney Afrikadaki giderek arttığını belirten DSÖ, yeni mutasyonunu "Endişe Mutasyonu (VOC)" olarak sınıflandırdığını kaydetti.

BİRÇOK ÜLKE, AFRİKA ÜLKELERİNE OLAN SEYAHATLERİ ASKIYA ALDI

Covid-19un yeni mutasyonu Omicronun hızla yayılması üzerine Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke, Botsvana, Esvatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabveye seyahatlere kısıtlama getirilme kararı alırken, ABnin yanı sıra Rusya, Malta ve İngiltere de birçok Afrika ülkesine seyahat yasağı getirdi.


BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni Covid-19 varyantı nedeniyle beş ülkeye seyahat kısıtlaması uygulanacağını açıkladı. Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir."

"Farklı ülkelerde ortaya çıkan varyantlara bağlı gelişmeleri izliyor ve ülkemizin dışarıyla teması konusunda önlem alıyoruz. Gündemde olan Nu (omicron) varyantına karşı en erken önlem alan ülkelerdeniz. Türkiye’de en yaygın varyant Delta varyantıdır. Nu varyantına rastlanmamıştır."

Öte yandan Covid-19un Delta mutasyonundan yaklaşık 2 kat daha fazla mutasyona sahip olduğu için daha tehlikeli olarak kabul edilen Omicron, şu ana kadar Güney Afrika, Botsvana, Belçika, İngiltere, İsrail ve Hong Kongda tespit edildi. Mutasyonun Almanya ve Çek Cumhuriyetinde olabileceğinden şüpheleniliyor.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler