dolar 6.8751
euro 7.8072
haber, En son haber, haber sitesi, son dakika güncel haberler
Gündem

Gazi Ve Gazi Yakınlarımıza Milli Mücadele Madalyaları Ve Beratı Verildi

Habibe YOLCULAR - 15 Kasım 2019 - 14:24
facebook google
GAZİ VE GAZİ YAKINLARIMIZA MİLLİ MÜCADELE MADALYALARI VE BERATI VERİLDİ
  GAZİ VE GAZİ YAKINLARIMIZA MİLLİ MÜCADELE MADALYALARI VE BERATI VERİLDİ - OBJEKTİF DENİZLİ HABER

Gazi ve Gazi Yakınlarımıza Milli Mücadele Madalyaları ve Beratı Verildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gaziler için hazırlanan Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Gazi ve Gazi yakınlarımıza düzenlenen törenle Valimiz Hasan Karahan tarafından verildi.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen törene, Valimiz Hasan Karahan, 11 'inci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Metin Düz, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürü Süleyman Erdoğan, Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar ile Devlet Övünç Madalyası alacak olan Gazi ve Gazi yakınlarımız katıldı.

Milli Mücadele Madalyası ve Berat teslim töreninde konuşan Valimiz Hasan Karahan; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümetinin tevcih ettiği madalyaları bugün hak sahiplerine gecikmeli de olsa takdim edeceğiz. Bu sebep ile bir araya geldik. Bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyoruz. Denizli’nin vatanseverlik duygusu memleketimiz davası olunca bir araya gelmesi tüm Türkiye’ye örnek olmuştur. Bugün de tekrar yaşıyoruz. Kıbrıs Harekatı tabi bizim tarihimizin dönüm noktası. 1923’te kurulan Cumhuriyetimizin 51 yıl sonra 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Yavru Vatan olarak anılan KKTC vatandaşlarının garantörü ülkemizdir.  Bugün Ülkemiz Suriye’de Kuzey Irak’ta operasyon yapabiliyorsa onun temeli 1974 yılında sizlerin o zaman canıyla bedeniyle mücadele ettiği Kıbrıs Barış Harekatı’nın sonucudur. Onun için sizlerin önünde tekrar saygıyla eğiliyor, teşekkür ediyorum. Ülkemiz bundan sonra da nerede bir haksızlık ve zulüm varsa ise orada mazlumların yanında olmaya devam edecektir. Vefat eden gazilerimize ve Vatanımız için canını veren tüm kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyor Allahtan rahmet diliyorum. Siz gazilerimize de ailelerinizle beraber sağlıklı mutlu bir ömür diliyorum. Haklarınızı helal ediniz.” dedi.

Valimiz Hasan Karahan’ın konuşmasının ardından, 159 Gazi ve Gazi Yakınımıza Milli Mücadele Madalyaları ve Beratı Valimiz Hasan Karahan ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Kıbrıs Barış Harekâtına katılarak “Gazilik” unvanı alan vatandaşlarımıza Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyası verilmesi uygun görülmüştür. Söz konusu madalyaların tevcih işlemleri KKTC’nin bütün illerimizde temsilciliği bulunmadığı için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının destekleri ile tevcih işlemlerinin yapılması KKTC Büyükelçiliği tarafından talep edilmiş olup Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca destek verilmesi ile düzenlenmiştir.Bir Önceki MERKEZEFENDİ BASKET’TE YÜZLER GÜLÜYOR Haberimiz için Tıklayınız
paylaş
  • facebook