21 Ocak 2022 Cuma
Merkezefendi Belediyesi Haberleri
6 Ocak 2022

Merkezefendi Belediyesi Mobilya Ve Beyaz Eşya Desteğini Sürdürüyor

Merkezefendi Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışıyla çalışmalarına devam ediyor. Merkez Eli bünyesindeki ‘İyilik Hareketi’ çerçevesinde hayırsever vatandaşların kullanmadığı ancak kullanılabilir durumda olan ihtiyaç fazlası beyaz eşya, mobilya ve elektronik eşyalar, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya devam ediyor. ‘Mobilya ve Beyaz Eşya’ iyilik hareketi kapsamında 578 hayırseverin adresinden alınan ihtiyaç fazlası kullanılabilir eşyalar, kayıt oluşturan 141 hanenin tüm ihtiyaçlarını karşıladı. Merkezefendi Belediyesi ekiplerince belirtilen adreslerden alınan eşyalar dezenfekte edildikten sonra, ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerine en uygun şekilde yerleştiriliyor. ‘Mobilya ve Beyaz Eşya’ iyilik hareketine destek olmak isteyen hayırseverlerin 444 8 662 numaralı çağrı merkezinden ya da https://www.merkezefendi.bel.tr/merkezeli/ adresinden kayıt oluşturması gerekiyor. Aynı zamanda ihtiyaç sahibi vatandaşların da belirtilen adresten başvuru yapmaları gerekiyor. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Merkezefendi’de dayanışmanın her geçen gün arttığını belirtti. Hayırseverlerin büyük katkı sağladığı iyilik hareketinin amacına ulaşmaya devam ettiğini söyleyen Başkan Doğan, “Geçtiğimiz yıl başlatmış olduğumuz iyilik hareketi kapsamında ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya, onların yanında olmaya devam ediyoruz. Dayanışmanın, paylaşmanın çok yüksek seviyelerde olması bizleri son derece mutlu ediyor. İhtiyaç sahibi hemşehrilerimizin talepleri doğrultusunda ihtiyaçlarını karşıladığımız ‘Mobilya ve Beyaz Eşya’ iyilik hareketimizle 141 hanemizin tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Katkıda bulunan tüm hayırsever hemşehrilerimizi teşekkür ediyorum. Merkezefendi için, Merkezefendililer için çalışmaya her zaman devam edeceğiz. Merkezefendi dayanışmayla, birliktelik duygusuyla çok daha güzel” diye konuştu.

5 Ocak 2022

Merkezefendi Belediyesi Bilim Merkezi Hızla Yükseliyor

Merkezefendi Belediyesi’nin önemli vizyon projeleri arasında yer alan Bilim Merkezi hızla yükselmeye devam ediyor. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Selçukbey Mahallesi’nde yapımı devam eden Bilim Merkezi’nde incelemelerde bulunarak görevlilerden bilgi aldı. 4 bin 492 metrekare kapalı alanı bulunan merkez Bodrum Katı, Yer Katı ve Gök Katı olmak üzere üç kattan oluşacak. Bilim ve teknolojinin buluşacağı merkezde evren, galaksi, yıldızlar, Uzay Bilimleri ve Havacılık ile ilgili simülasyonlar ve düzenekler, gök cisimlerine ait yapay olarak hazırlanan görüntülerin, özel yansıtıcı ve efekt kullanarak, kubbe halinde bulunan tavanlara yansıtarak gösterileceği, izleyicilerine uzaydaymış hissi verecek olan planetaryum, Mars Simülasyonu ve topraksız tarım ile ilgili çalışmalar, eğitim ve kütüphane olarak hizmet verebilecek çok amaçlı bir salon, robotik, fizik, kimya, biyoloji laboratuarları, eğitim salonları ve teknik hacimler gibi mekânlar ve sosyal alanlar yer alacak. Gelişen teknoloji, gelişen bilim ve buna bağlı olarak ilerleyen teknolojiyle birlikte Bilim Merkezi’nin özellikle çocuklar için çok faydalı olacağını belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Kentimizden ve Denizlimiz dışından, çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere, her yaştan bilim meraklıları için bir çekim merkezi olma özelliği taşıyacak olan Merkezefendi Belediyesi Bilim Merkezimizin inşaatı hızla devam ediyor. Bizler için eğitim ve bilim her zaman öncelikli ve bu alanlarda ciddi yatırımlar yapıyoruz. Vizyon projelerimizden olan Bilim Merkezimiz, geleceğe adeta ışık tutacak. Burası bir bilim yuvası olacak ve çocuklarımız, gençlerimiz kendilerini burada ifade edip gösterebilecekler. Bizler de onların elinden tutup geleceğin bilim insanlarını hep birlikte yetiştireceğiz. Bilimin gülen yüzü Merkezefendi Belediyesi Bilim Merkezimiz ilçemize çok yakışacak” diye konuştu.

31 Aralık 2021

Başkan Doğan’dan Yeni Yıl Mesajı

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan yeni yıl dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. 2022 yılında da Merkezefendi için en doğru, en iyi hizmetleri yapmaya devam edeceklerini belirten Başkan Doğan, “Sevinçleriyle, kederleriyle, yaşadığımız 2021’i geride bırakıyor ve yepyeni bir yılı karşılıyoruz. Her yeni yıl mutluluğun, güzel temennilerin, umutların, beklentilerin ve tatlı heyecanların daha çok arttığı güzel ve özel günlerdir. Ülkemizde ve tüm dünyada temel hak ve özgürlüklere saygı gösteren, eşitliğe dayalı bir toplumsal düzeni yaşama geçiren, demokrasiyi, adaleti, hukuku, kardeşliği özümseyen barışçı bir anlayışın egemen olması en büyük dileğimizdir. Biz, 2022 yılında da ilçemiz ve ilçemizin güzel insanları için yılmadan, yorulmadan çalışmaya, üretmeye ve üretenleri desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü Merkezefendiyi sevmek ruhumuzda var. Çünkü biz, birbirimize sağlam ve güçlü bir sevgiyle bağlanmış, büyük ve güzel bir aileyiz. Bu düşünce ile Merkezefendi Belediyesi olarak hiçbir hemşehrimizi birbirinden ayırmayarak, tüm hemşehrilerimize eşit bir şekilde hizmet ettik, etmeye devam edeceğiz. Geride bıraktığımız 2021 yılı içerisinde kültürden sanata, spordan eğitime, çocuklarımızdan büyüklerimize, sosyal projelerden yapısal projelere kadar birçok alanda birbirinden önemli ve değerli projeleri hemşehrilerimiz ve Merkezefendimiz için hizmete geçirdik. Bütçeyi doğru kullanarak, insan odaklı, insana dokunur çalışmalarımız 2022 yılında da devam edecek. Yeni yılın hepimize sevginin, saygının, kardeşliğin paylaşıldığı, sağlıklı, güzel günler getirmesini temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Merkezefendili hemşehrilerim olmak üzere tüm vatandaşlarımızın yeni yılını içtenlikle kutluyorum” dedi.

31 Aralık 2021

Başkan Doğan Hayvan Severlerle Bir Araya Geldi

Merkezefendi Belediyesi’nin önemli projelerinden biri olan ve ilçedeki sokak canlılarının mama ve barınak ihtiyacını karşılamak amacıyla 2020 Aralık ayında kurulan ‘Pet Kafe ve Mama Üretim Tesisi’ 1 yaşına girdi. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, tüm Türkiye’ye örnek olmaya devam eden tesisin birinci yılında hayvan sever gönüllüler ile bir araya geldi. Pet Kafe ve Mama Üretim Tesisi’nde gerçekleştirilen ‘1.Yıl İstişare Toplantısı’nda tesisin bir yıllık faaliyetleri değerlendirildi. Programda hayvan sever gönüllüler tesisin farkındalık yaratmasından ve hayata geçirilen çalışmalardan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek Başkan Doğan’a teşekkür ettiler. İstişare toplantısında yeni yılda yapılmasını istenilen faaliyetler de not alındı. Pet Kafe ve Mama Üretim Tesisi’nin Türkiye’ye örnek olmaya devam ettiğini söyleyen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Biraz yağmurlu ve soğuk bir günde bu programımızı gerçekleştiriyoruz. Ama biz zaten mevsim şartları ne olursa olsun can dostlarımızın yanında olduğumuz için bu koşullar bizi etkilemiyor. Sizlerle birlikte bir ilki gerçekleştirip can dostlarımız için, özellikle sokak canlıları için bir mama üretim tesisi açtık. Arkadaşlarımız bu konuyla ilgili çok çalıştı. Göreve geldiğimizde stratejik plan çalışması yapmıştık. Sizlerden gelen istekler, dezavantajlı hemşehrilerimizden gelen isteklerle birlikte özellikle sokak canlıları için projeler gerçekleştirdik. Bu tesis gerçekten çok güzel oldu. Pandemi dönemindeki kısıtlamalarda dışarı çıkamadığımız zamanlarda can dostlarımız için Bülent Bey ve diğer derneklerimizle birlikte elde ettiğimiz mamaları can dostlarımıza ulaştırdık ve onları besledik. Geri dönüşler çok güzel oldu” dedi. “HER CAN BİZİM ÇOK DEĞERLİ VE KIYMETLİ” Tesise gönüllülerin yoğun ilgi göstermesinden dolayı mutlu olduğunu belirten Başkan Doğan, “Biz Merkezefnedi’de yaşayan her canlıya hizmet etmek istiyoruz. Her can bizim için çok değerli ve kıymetli. Üreten bir belediye olma yolunda ilerliyoruz. Parklarda bahçelerde bize lazım olan kompost gübrenin bir kısmını da buradan karşılıyoruz. Böylelikle hem tasarruf etmiş oluyoruz hem de örnek oluyoruz. Burası sadece üretim tesisi değil, sizlerin toplantılarınızı yapabileceğiniz de bir yer. Özellikle kedi ve köpek için yuvalar tasarlıyoruz. Elimizde çok yoğun talepler var. Bu da bizi çok sevindiriyor. Ürettiğimiz mamaları evlere kadar götürüyoruz. Pandemiyle birlikte doğanın, suyun, güneşin, hayvanların kıymetini ve önemini anladık. Çok fazla hayvan sahiplenen, bakmak isteyen, onlarla birlikte hayatını devam ettirmek isteyen özellikle çocuklarla ve hemşehrilerimizle karşılaştım. Derneklerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve gönüllülerimize katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

30 Aralık 2021

Kadınlar Üretiyor Merkezefendi Kazanıyor

Merkezefendi Belediyesi tarafından Eylül ayında başlatılan ve ‘Kırsal Kalkınma Eylem Planı’ doğrultusunda kadın üreticilere sağlanan küçükbaş hayvan desteği meyvelerini vermeye başladı. Plan kapsamında üreticilere verilen merinos ve merinos melezi cinsi koyunlar doğum yapmaya başladı. Merkezefendi Belediyesi’nin hayata geçirdiği plan çerçevesinde köyden mahalleye dönen Altındere, Yeşilyayla, Kumkısık, Üzerlik, Çeltikçi ve Salihağa Mahallelerinde bulunan 27 kadın üreticiye toplam 135 koyun ve 27 koç olmak üzere toplamda 162 küçükbaş hayvan ve yem ile yonca desteği gerçekleştirildi. ‘Kırsal Kalkınma Eylem Planı’nın, 2022 ve 2023 yılları içerisinde büyütülerek devamlılığı sağlanması amaçlanıyor. KADIN ÜRETİCİLERDEN BAŞKAN DOĞAN’A TEŞEKKÜR Salihağa Mahallesi’nde ikamet eden ve  ‘Kırsal Kalkınma Eylem Planı’ kapsamında küçükbaş hayvan desteğinden yararlanan Zeynep Altın, “Şeniz hanımın kadınlara hayvan hibe ettiğini duyunca biz başvurduk. Allah razı olsun. Hayvan pazarına vardık. Orada bize beş koyun, bir koç, 26 çuval yem, 60 paket samanımız verildi. Ben bu koyunlardan 6 tane kuzu aldım. Şeniz hanıma çok teşekkür ederim” diye konuştu. Hayvancılıkla uğraşan Yadigar Koyan, “Hayvancılıkla uğraşıyorum. Merkezefendi Belediyesinden kadınlara destek amaçlı beş tane koyun, bir tane koç verdiklerini duydum. Gittim başvurdum, kura çekilişi yapıldı ve çekilişte de çıktım. Beş tane koyun, bir tane koç verdiler. Yanında da samanını ve yemini verdiler. Bu koyunlardan dört tane kuzum oldu. Kadınlara verdiği destekten dolayı Şeniz hanıma çok teşekkür ederim. Allah razı olsun” dedi. “ÜRETTİKÇE VARIZ, ÜRETTİKÇE GÜÇLÜYÜZ” Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, üreticinin her zaman yanında olduklarını söyleyerek desteklerinin giderek artacağını belirtti. Başkan Doğan, “Merkezefendi Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmaya tüm gücümüzle devam ediyoruz. Ekip arkadaşlarımızla birlikte insana dokunan, onların yükünü hafifleten projeler ve hizmetler gerçekleştiriyoruz. ‘Kırsal Kalkınma Eylem Planı’ doğrultusunda kadın üreticilerimize küçükbaş hayvan, yem ve yonca desteğinde bulunmuştuk. Verdiğimiz koyunlar doğum yapmaya başladı. Kadın üreticilerimizin mutluluğunu görmek bizleri de mutlu ediyor. Kadınlarımız üretiyor, Merkezefendimiz kazanıyor. Ürettikçe varız, ürettikçe güçlüyüz” diye konuştu.

Devam