21 Ocak 2022 Cuma
Gündem

DENİZLİ’DE KORONAVİRÜS ÇİLESİ BİTMEK BİLMİYOR!

Denizli’de Koronavirüs Çilesi Bitmek Bilmiyor!

Mehmet BARUNDUK
14 Ocak 2022 - 18:07
haber resim

Denizli Sarayköyde  koronavirüs çilesi bitmek bilmiyor! Vaka sayısı artmaya başladı harita kırmızılaştı!Sarayköy merkez mahallelerinden koronavirüs vaka sayısı görülmeyen mahalle kalmazken bu mahallelerde en yoğun vaka oranına sahip  Atatürk Mahallesi ve Bala Mahallesinde olduğu gözlemlenmekte. Çevre mahallelerden Gerali, Hasköy, Tırkaz, Duacılı, Beylerbeyi, Sığma, Uyanık, Adaköy ve Tosunlar Mahallesinde koronavirüs vakalarının olduğu görünmekte.

Omicron varyantının ülkemizde artmaya başlamasının ardından son günlerde koronavirüs vaka sayısı 4 katına çıktı. Sağlık Bakanlığı tarafından uyarlarda bulunulmasına rağmen insan yoğunluğu olan bölgelerde vatandaşların halen daha maske ve mesafe kurallarına dikkat etmediği gözlemleniyor.

Bilim Kurulu sonrasında açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Omicron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi Ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttı. Bununla birlikte hastanelerimizde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık yüzde 10’luk bir artış oldu. Salgının önceki dönemlerinde daha az sayıda vaka ile daha yüksek hastaneye yatışlar görüyorduk. Omicron varyantı salgının tehlikesini azaltacağa benziyor. Bu durumu ümitle bekliyoruz. Bunun yanında tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. Salgının ilk dönemlerine kıyasla enfekte olanların daha düşük bir oranı hastaneye yatıyor olsa da hiçbir sağlık sisteminin kapasitesi sınırsız değildir. Vaka sayılarının çok çok yüksek sayılara ulaşması hastaneye yatış oranı düşük olsa bile yüksek sayıda yatan hastaya dönüşebilir. Bu, görmek istemediğimiz en kötü senaryodur. Mevcut gidişat ise bu kötü senaryonun değil ümit veren senaryonun gerçekleşeceğine olan inancımızı kuvvetlendiriyor ifadelerini kullanmıştı. Vakaların artmaya başlamasını ardından Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında Sarayköyün kırmızılaşmaya başladığı gözlemlendi.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler