20 Ekim 2020 Salı
Gündem

DENİZLİ’DE KIRMIZI ALARM

Denizli’de Kırmızı Alarm

Mehmet BARUNDUK
18 Eylül 2020 - 08:03
haber resim

Denizli’de kan stokları alarm veriyor. 1 milyon kişinin yaşadığı Denizli’de pandemi nedeniyle kan stok seviyesi kritik eşin olan yüzde 30’un altına indi. Kızılay’ın stoklarında bazı kan gruplarında ise hiç kan olmadığı öğrenildi

Tüm Dünyayı etkisi alna alan pandemi, Denizli’de kan bağışını da etkiledi. Kan stoklarının azaldığı hala bazı kan gruplarından hiç kalmayan sürece dair değerlendirmelerde bulunan Kızılay Denizli Şube Başkanı Adem Salih Deniz, kan bağışçılarına seslendi ve “kan bağışlamaya” davet e. Deniz, açıklamasında, “Bu tehdit öncesinde gerçekleştirilen verimli kan bağış ekiplerimiz sayesinde yüksek olan kan ve kan ürünü stoklarımızda, ilerleyen süreç itibariyle ciddi oranda azalmalar hissedilmeye başlandı. Ülke olarak bir pandemi tehdidi altında olsak dahi, bu viral bulaş sebebiyle tedavi gören hastalarımız haricinde, sürekli olarak kan ve kan ürünü alması gereken kronik hastalarımız ile acil ihtiyaç duyulan hastalarımız için kan ve kan ürününe ihtiyaç duyuluyor. Kan stok seviyelerimiz krik seviyelere indi. Daha önce yüzde 50’nin altında olan kan bağışlarımız şimdilerde yüzde 30’lara kadar indi. Bazı kan grupları ise hiç yok. Sadece taze kanları alıp veriyoruz” dedi.

BAZI GRUPLAR HİÇ YOK

Kan bağışı yapmak isteyenler gönüllülere seslenen Deniz, “Türk Kızılay Kan Alım Merkezlerimizde ekiplerimiz tüm tedbirleri almış, gerekli hijyen ve koruyucu donanımları eksiksizce sağlamışr. Bölgemizdeki tüm vatandaşlarımızın, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını bizde tekraren harlayoruz; ancak yine tüm hemşerilerimizi 18 – 65 yaş arası tüm vatandaşlarımızı iyilik için, tedavi bekleyen hastalarımız için Türk Kızılay’ının açık tuuğu kan bağış noktalarımıza kan bağışı yapmaya davet ediyoruz. Unutmayalım ki o verdiğimiz kanlara bir gün bizim de ihyacımız olabilir. Bazı gruplar hiç yok” dedi.

En İlgi Çeken Haberler