dolar 5.7763
euro 6.3604
haber, En son haber, haber sitesi, son dakika güncel haberler
Gündem

Denizli’de O İlçe Direnişe Geçti

Mehmet BARUNDUK - 10 Temmuz 2019 - 21:08
facebook google
DENİZLİ’DE O İLÇE DİRENİŞE GEÇTİ
DENİZLİ’DE O İLÇE DİRENİŞE GEÇTİ - OBJEKTİF DENİZLİ HABER

Denizli’de o ilçe direnişe geçti

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde, işletilen taş ocağı ile ilgili Acıpayamlılar ile sivil toplum kuruluşları direnişe geçti. Önce sosyal medya üzerinden örgütlenen ve bugün basın toplantısı düzenleyerek taş ocağının işletilmesiyle ilgili direnişe geçen Acıpayamlılar, ”Havamızın, suyumuzun, doğamızın bozulmasını ve kirletilmesini istemiyoruz” diyerek isyan bayrağı açan Acıpayamlar, Antalyalı olan firmanın 2012 yılında faaliyetlerine başladığı ve 5 yıllık izin aldığı 2017 yılında ise izninin bittiği buna rağmen faaliyetlerini sürdürdüğünü ileri sürdüler. Bugün gerçekleşen basın toplantısına Alaattin Doğal Yaşamı Koruma ve Kültür Derneği, Alaatin Yardımlaşma Derneği, Yassıhöyük Yardımlaşma Derneği, Büyük Menderes İnisiyatifi ile siyasilerin katılırken firmanın çalışma alanını 237 dönümden 1000 döneme çıkarmak istediğini belirterek, “ Taş ocağı ve beton santrali firmasının 1000 dönüm alanda yapacağı çalışmalarla yeşil alan tamamen yok olacak. Acıpayam’ın verimli arazileri yok olacak ve doğa büyük tahribat görecek” dediler.

DİRENİŞ SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

Serinhisar ile Acıpayam İlçesi arasında bulunan Alaattin Mahallesi’ndeki taş ocağı ve beton santraline karşı olduklarını gerekli yerlere müracaatta bulunduklarını kaydeden Acıpayamlılar, “Beton santrali ve taş ocağı firması çalışma sahasını 1000 dönüme çıkarmak için başvuruda bulunmuş ve ÇED raporu hazırlamış. Ancak, bizlerin rızası olmadan hazırlanan bu ÇED raporu ile ilgili bizde gerekli mercilere itiraz dilekçelerimizi verdik. Taş ocağı ve beton santralinin faaliyetlerini 1000 metre alanda devam etmesi durumunda, Alaattin ve Yassıhöyük Mahallelerimiz toz içinde kalacak ve yeşil alanlarımız yok olacak. Verimli arazilerimiz tamamen çorak hale gelecek. İki mahallemizin bu duruma gelmemesi için Alaattinli ve Yassıhöyük sakinlerinin itirazda bulunmalarını istiyoruz. ÇED raporunun onaylanmaması için direnişimizi sonuna kadar devam etmeliyiz” dediler.

TOPLANTIDAN HABERİMİZ YOK

Alaattin Mahallesi adına konuşan Osman Can, “Firma o günden bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. şimdi de büyüyerek kapasite artırarak, beton santrali ve asfalt tesisi de kurarak bin dekarlık alanda 21 yıl, günde 16 saat çalışmak istiyorlar. Yasaların arkasından dolanarak gizli kapaklı işler çevriliyor. Şimdi 1000 dönüm istiyorlar, 21 yıl sonra da o dağların tümünü isteyecekler. ÇED toplantısı yapılmış Alaattinlilerin haberi yok. Milletin hayrı için bu ÇED reddedilmeli ve mevcut işletme derhal faaliyetlerini durdurmalıdır” diye konuştu.

TOPLANTIYI TERK ETTİK

Yassıhöyük Mahallesinde yapılmak istenen toplantıyı mahalleli olarak terk ettiklerini ve toplantıya katılmadıklarını belirten Muhtar Kadir Kuşçu da taş ocağından en çok etkilenen mahallenin kendileri olduğunu belirterek, “Biz mahalle halkıyla birlikte toplantıyı terk ettik. ‘Toplantı yapıldı’ diye tutanak tutmuşlar. Biz mahallemizde taş ocağı istemiyoruz” dedi.Bir Önceki DENİZLİ İÇİN ÖNEMLİ UYARI Haberimiz için Tıklayınız
paylaş
  • facebook