haber, En son haber, haber sitesi, son dakika güncel haberler
Gündem

Gelin Bile İthal Ediyor

Mehmet BARUNDUK - 10 Şubat 2019 - 17:26
facebook google
GELİN BİLE İTHAL EDİYOR
GELİN BİLE İTHAL EDİYOR - OBJEKTİF DENİZLİ HABER

Denizlili Muhtar adaydan inanılmaz vaatler. Gelin bile ithal ediyor

Denizlili muhtar adayı, hükümetin, belediye başkanın, büyükşehir belediye başkanının, bakanların bütün yetkilerini kendinde topladı ve öylesine vaatlerde bulundu ki, “Yok artık” dedirtti. Mezara ATM koymaktan tutun da, gelin ithalatine, metro hatta düşemekten teleferik kurmaya kadar inanılmaz vaatlerde bulunan Denizli’nin Çameli İçesi’ne bağlı Kalınkoz Mahallesi Muhtar Adayı Ali Kaygın, bastırdığı broşürde Çameli’yi turizmin başkenti yapacağını yazdı.

MUHTARLIK SEÇİMLERİ ÇOK RENKLİ

Eskiden muhtarlık, mahallenin en tanınırı veya yaşlıları başvuruyordu. Yerel seçimlerde, belediye başkan adayları her ne kadar kendilerini geriye çekse, muhtar adayları da kendilerini o kadar ön plana çıkarmak için uğraşıyorlar. Gençlerin büyük rağbet gösterdiği ve muhtar olmak için yoğun çalıştığı bu yerel seçimlerde, her mahallede birçok talip var. Muhtarlığın en popüler meslek haline geldiği günümüzde, adaylar tarafından verilen vaatler ise “Bu kadar da olmaz” dedirtiyor. Bunlardan bir tanesi de, Çameli İlçesi’nin Kalınkoz Mahallesi Muhtar Adayı Ali Kaygın.

İŞTE VAATLERİ VE MUHTAR YETKİLERİ

VAAT: Önce Allah’ın izni, sonra da sizlerin desteği ile Kalınköz mahallemizi Turizmin başkenti yapacağız.

 YETKİ: Turizm başkenti olmaz. Turizmde cazibe merkezi olur. Muhtarlığın böyle bir bütçesi yok. Turizm ile ilgili faaliyetler gerçekleştirmek için Turizm Bakanı, Büyükşehir Belediye Başkanı veya İlçe Belediye Başkanı olmak gerekir. Tabi birde mahallenin şartları uygun olması gerekiyor.

VAAT: Merkez Kabristanlığın girişine ATM yapılacak. Kefenin cebi yok. Kalınkoz’un ATM’si olacak.

YETKİ: Muhtarın böyle bir yetkisi veya gücü yok. Talebi olur. Herhangi bir banka ile anlaşa yapılır. Banka uygun görürse, ATM’sini koyar.

VAAT: Elmalı’dan Kalınkoz’a kadar teleferik hattı kurulacak.

YETKİ: Muhtarın böyle bir yetkisi de, bütçesi de yok. Teleferik yatırımı büyük bütçe gerektiren bir yatırımdır. Genelde Büyükşehir Belediye Başkanlarının, meclis kararıyla yaptıkları bir yatırımdır. İlçe bütçesi uygunsa, belediye meclisinden karar çıktıktan sonra yatırım gerçekleşebilir.

VAAT: Kalınkoz Mahallesi’ne, Güreş Arenası yapılacak.

YETKİ: Muhtar talep eder. İlçe Belediyesi veya Büyükşehir Belediyesi, alt yapısını oluşturup, yatırım yapabilir. Ancak, genel Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı bir çalışma olup, Bakan olmak gerekir.

VAAT: Kalınkoz ve çevre mahallelere Metro hattı düşenecek.

YETKİ: Çameli İlçesi dahil, bütün mahallelere metro hattı düşemek mümkün değildir. Doğal şartlar uygun olmadığı gibi. Metro hattı düşemek, Büyükşehir Belediyesi’nin yapabileceği bir yatırımdır.

VAAT: Ayda herkese bir gün tatlı dağıtılacak.

YETKİ: Muhtar yetkisinde olup, yerine getirilecek bir vaattır.

VAAT: Denizli’nin en büyük göbek taşı hamamı yapılacak.

YETKİ: Muhtar yetkisinde olan bir yatırım değildir. Şahıs olarak, maddi gücü yerinde olan herkesin hamam yapma hakkı vardır. İlçe Belediyesi de bu şekilde bir yatırıma gidebilir. Ancak muhtarlığın böyle bir bütçesi yoktur.

VAAT: Gerekirse, gelin ithal edilecek.

YETKİ: Muhtar, gençlerin evlenmesini tavsiye edebilir ama evlendirme mecburiyeti getiremez. Gelin ithal etmek ise, son derece sakıncalı bir vaattir. Özelikle, kadınlar tarafından yanlış anlaşılma ihtimali yüksektir. Kadın satılık mal değildir çünkü.

GELİN BİLE İTHAL EDİYOR - OBJEKTİF DENİZLİ HABER
paylaş
  • facebook