haber, En son haber, haber sitesi, son dakika güncel haberler
Ekonomi

Onlar Denizli’nin Parlayan Yıldızları

Mehmet BARUNDUK - 29 Aralık 2016 -
facebook google
Onlar Denizli’nin parlayan yıldızları
Onlar Denizli’nin parlayan yıldızları - OBJEKTİF DENİZLİ HABER

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaklaşık 15 bin ihracatçıya yeşil pasaport verileceğini belirterek, "1 ile 10 milyon dolar arası ihracat yapan şirkete 1 pasaport hakkı, 10-25 milyon dolar arası 2, 25-50 milyon dolar arası 3, 50-100 milyon dolar arası 4, 100 milyon dolar üzerinde 5 yeşil pasaport hakkı o şirkete tahsis edilecek" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaklaşık 15 bin ihracatçıya yeşil pasaport verileceğini belirterek, "1 ile 10 milyon dolar arası ihracat yapan şirkete 1 pasaport hakkı, 10-25 milyon dolar arası 2, 25-50 milyon dolar arası 3, 50-100 milyon dolar arası 4, 100 milyon dolar üzerinde 5 yeşil pasaport hakkı o şirkete tahsis edilecek" dedi. Denizli İhracatçı Birliğince bir otelde düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül törenine katılarak bir konuşma yapan Zeybekci, Denizli´nin 1990´lı yıllarda uluslararası fuarlarda başka ülkelerin stantlarına imrenerek bakarken bugün aynı fuarlarda en fazla ziyaretçiyi çeken firmalara sahip olduğunu belirtti. Zeybekci, kentin ihracat konusunda bir başarı hikayesi yazdığını vurguladı. Denizli´nin istediğinde kent olarak tek bir entegre fabrika gibi hareket edebilen özelliği taşıması nedeniyle ders olarak okutulması gerektiğini ifade eden Zeybekci, Türkiye´nin de 450 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle bir mucize yarattığını dile getirdi. Zeybekci, Türkiye´nin bu başarıyı patent, lisans, moda, tasarım, dağıtım, tüketim kanallarına başkalarının sahip bulunduğu, hammadde, teknoloji, enerji ve finansa da başkalarının hakim olduğu bir ortamda "fasoncu bir ülke" olarak başardığını ifade etti. Zeybekci, "Şimdi görüyoruz ki bu işin sonuna geldik, fasoncu olarak gidilebilecek yolun sonu burası. Artık yeni şeyler söylemek, B aşamasına geçmek lazım, topyekün seferberliğin başlaması gerekiyor" diye konuştu. 15 Temmuz´un bu milletin bilinen 3 bin yıllık tarihi boyunca gördüğü en büyük ihanet olduğunu, sorumlulardan hukuk çerçevesinde hesap sorulacağını ancak bunu "at izini it izine karıştırmadan yapacaklarını" ifade eden Zeybekci, "Birileri özürlü beyinleriyle, hasbelkader sahip oldukları imkanlarıyla bazı hesaplarını görmek isteyebilirler ama başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımız ve hükümetimiz olarak onlara da bu anlamda meydan verilmeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

İhracatçıya sağlanan yeni desteklere dikkati çeken Zeybekci, şunları belirtti: "Benden istediğiniz her şeyi bir bir yerine getirmiş bir bakan olarak bugün karşınızdayım, hatta daha fazlasıyla. Bugün hiçbir ihracatçımız benim karşıma gelip, ´Şunu talep ettik de olmadı´ diyemez. Toplamda ihracata 2017 bütçesine baktığımızda vereceğimiz destek, dolar bazında yüzde 1 seviyesine çıktı. Bu 2023 hedefleri için belirttiğimiz destektir. 3 milyar dolar dendi, diğer desteklerle birlikte 4,5 milyar dolara yaklaşacak bir destekten bahsediyoruz." Eximbank´ın ihracatçıya artık yüzde 100 teminat değil durumuna göre sıfır veya değişen oranlarda teminatla kredi verebileceğini aktaran Zeybekci, küçük ihracatçılar için ihracat kredi garanti fonunu da devreye sokacaklarını anlattı. Turgut Özal döneminde uygulanan ihracat primlerinin gelecek yıldan itibaren tekrar yürürlüğe gireceğini, hedef ülke ve hedef ürünle sınırlı kalmak kaydıyla taşımayla ilgili maliyetlerin de karşılanacağını dile getiren Zeybekci, ihracatçıya verilecek yeşil pasaportlarla ilgili de şu bilgileri verdi:"Yaklaşık olarak 15 bin ihracatçımıza yeşil pasaport vereceğiz. Kriterlerini söylüyorum, 1 ile 10 milyon dolar arası ihracat yapan şirkete 1 pasaport hakkı, 10-25 milyon dolar arası 2, 25-50 milyon dolar arası 3, 50-100 milyon dolar arası 4, 100 milyon dolar üzerinde 5 yeşil pasaport hakkı o şirkete tahsis edilecek. Şirketin uygun gördüğü çalışanlarına verilmek kaydıyla. Çalışanı ayrılırsa şirket yazacak yazısını, iptal ettirecek, yeni çalışanına verdirecek. İhracat desteklerinde iddia ediyorum dünyada en iddialı teşvikleri önümüzdeki yıldan itibaren göreceksiniz. İhracatını artırana nakdi olarak destek vereceğiz."

- "Yeni bir dünya kurulur"

Zeybekci, yeni yatırım teşvik sistemiyle ülkenin ihtiyaç duyduğu stratejik yatırımlar için proje bazlı teşvik döneminin açıldığını, Türkiye´nin farklı adımlar atarak edilgen değil etken bir ülke olmak zorunda olduğunu söyledi. Eski cumhurbaşkanlarından İsmet İnönü´nün "Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de orada yerini alır" sözüne atıfta bulunan Zeybekci, "Türkiye, yeni bir dünya kurulacaksa o yeni dünyayı kuran ülke olmak zorunda, biz edilgen ülke olamayız" dedi.15 Temmuz´un bir darbe girişimi değil bir işgal girişimi olduğuna işaret eden Zeybekci, şu ifadelere yer verdi:"Bugün kurgulanan o operasyonlara baktığınız zaman Kuzey Irak, Kuzey Suriye, Güneydoğu Türkiye, birilerine bir ´-istan´ peşkeşi çekiliyordu. Şu anda bizim mezarlarımızı ziyaret eden bile olmayacak, belki mezarlarımız bile belli olmayacaktı, bu ülkede çatır çatır bir bölünme yaşanacaktı. Bu millet bir Çanakkale, bir Dumlupınar destanı yazdı. Bize diyorlar ki Türkiye´yi sınırlarınızda savunun, yok öyle yağma. Türkiye´nin sınırları, bize tehdit neredeyse orada başlar ve biz orada savunuruz. Suriye´nin, Irak´ın ortasındaysa orada savunuruz, dünyanın neresindeyse bize tehdit, gideriz Türkiye´yi orada savunuruz. Yoksa biliyoruz, bize huzur vermeyecekler. Ama bugünler de geçecek." Türk milletinin Hz. Muhammed tarafından övülmüş ve dualı bir millet olduğunu anlatan Zeybekci, ülkenin milli geliri arttıkça konuşulan sorunların ortadan kalkacağını dile getirdi.

FETÖ soruşturmaları kapsamındaki şirketlerin durumu
Ekonomi Bakanı Zeybekci, FETÖ´ye yönelik operasyonlar kapsamında TMSF ve diğer uygulamalarla müdahale edilen firmaları koruma altında tutma amacı güttüklerini, en kısa zamanda ayakları üzerinde durur hale getireceklerini ifade etti. Zeybekci, Bakanlık olarak bu firmalara sunulan dahilde işleme izin belgeleri, yatırım teşvikleri ve ihracat belgeleriyle ilgili hiçbir sorun yaratmadıklarını bildirdi."Ortaklarıyla olan iş yargının işi, bizim işimiz şirketle" değerlendirmesinde bulunan Zeybekci, bu şirketleri Türkiye Cumhuriyeti´nin envanterinde aktifindeki birer varlık olarak gördüklerini belirtti. Zeybekci, 2017 yılının Türkiye´nin ekonomi alanında destanlar yazdığı bir dönem olacağına işaret ederek, "Bu millet, ´Cumhurbaşkanını ben seçeceğim´ dedi. Milletin oylarıyla seçtiği Cumhurbaşkanı artık terleyen, icracı, ülkenin meselelerini birebir takip eden bir Cumhurbaşkanı. Olması gereken, devletin diğer sisteminin milletin bu yeni tercihine uygun haline getirilmesidir. TBMM´nin takdirleriyle, milletin tercihine uygun şekilde 2017 yılı inşallah Türkiye´de yeni sistemin. Bakın, artık ´Acaba koalisyon mu olurdu, seçimlerden ne çıkar?´ kaygısı ilelebet ortadan kalkıyor. Her kim gelirse mutlaka yüzde 51 ile gelecek." sözlerine yer verdi. AB ile yürüttükleri Gümrük Birliği´nin revize edilmesi görüşmelerinin 2017´de başlayacağını aktaran Zeybekci, yıl sonunda ekonomik anlamda tam entegrasyonu sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

DENİP Başkanı Süleyman Kocasert, başarı için ARGE İnovasyon şart olduğunu belirterek, “Katma değerleri ürünler üretmeliyiz. Bunun için ARGE İnovasyon çok önemli. Hükümetimizin ARGE İnovasyon konusunda büyük bir bütçe oluşturdu. Bu bizi çok mutlu etti” dedi.

Osmanlı kaftanı hediye etti
DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci´ye Denizlili tasarımcılar tarafından dizayn edilen Osmanlı kaftanı hediye etti.

ÖDÜL TÖRENİ

Seval Kablo, Erbakır, Menderes Tekstil, Pamukkale Kablo, Gamateks, Ozanteks, Deniz Tekstil, Eke Tekstil, Küçüker Tekstil, Hürsan Havlu, Dok­San Denizli Dokuma, Kımıl Tekstil, Nesa Tekstil, Sedat Uğurlu Tekstil, Uspar Tekstil, Filidea Tekstil, Kocaer Tekstil, Çarkıt Kablo, Ekpen Tekstil, Döhler Gıda Sanayi, YM İthalat İhracat, Çalışkan Tarım Ürünleri, ONC Metal, Eurotek Cam, Özpekler İhracat ithalat, Ağaoğlu Dış Ticaret, Bakkur Gıda, Biriz Kuruyemiş, Denkim Denizli Kimya, Uğur Kuruyemiş ve Tekstil, Fadib Madencilik, Ardöküm Merdane, Aynes Gıda, Ateş Otomotiv, Elteksmak Elektrik Elektronik, SS Doğaltaş Traverten. Uşak Merkezli firmalar Ağaoğlu Tekstil, Asya Çadır ve PUL­TECH Kompazit de ödül aldı.
Ödül töreni toplu fotoğraf çekilmesi ile sona erdi.Bir Önceki Ticari yaşamı diri tutacağız Haberimiz için Tıklayınız
paylaş
  • facebook