haber, En son haber, haber sitesi, son dakika güncel haberler
Gündem

Prof. Dr. Özer Spk’da İlk Borsa Binası Bulunan Aizanoi Antik Kentini Anlattı

Habibe YOLCULAR - 13 Şubat 2020 - 17:40
facebook google
Prof. Dr. Özer SPK’da İlk Borsa Binası Bulunan Aizanoi Antik Kentini Anlattı
Prof. Dr. Özer SPK’da İlk Borsa Binası Bulunan Aizanoi Antik Kentini Anlattı - OBJEKTİF DENİZLİ HABER

Prof. Dr. Özer SPK’da İlk Borsa Binası Bulunan Aizanoi Antik Kentini Anlattı

Tarihte bilinen ilk borsa binasına sahip antik kent olan Aizanoi Antik Kenti ve kentte yürütülen kazı çalışmalarını Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi ve Aizanoi Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Elif Özer, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’da anlattı.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun daveti üzerine Ankara’da konferans veren Prof. Dr. Elif Özer, 2011 yılından bugüne yaptıkları kazılarda elde ettikleri bulguları ve antik kentin tarihini davetlilere anlattı. M.S. 304 yılında İmparator Diocletianus’un o dönemde enflasyonla mücadele için belirlediği ürünleri tavan fiyatlarına ait bilgilerin yer aldığı yazıtların tamamının Aizanoi Antik Kenti’nde olduğunu belirten Prof. Dr. Özer,  kalıntılar arasında Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’nın da bu antik kentte bulunduğunu ifade etti. Konuşmasının devamında Prof. Dr. Özer, halen devam eden kazı çalışmaları ve ayağa kaldırılan yapılar hakkında konukları bilgilendirdi.

Konferansın sonunda Sermaye Piyasası Kurulu Üyelerini Aizanoi Antik Kenti’ne davet eden Prof. Dr. Elif Özer’e Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı adına Oğuz Altun, günün anısına plaket takdiminde bulundu.

Prof. Dr. Özer SPK’da İlk Borsa Binası Bulunan Aizanoi Antik Kentini Anlattı - OBJEKTİF DENİZLİ HABER


Bir Önceki PAMUKKALE GENÇLİK MECLİSİ’NDE SEÇİM HEYECANI Haberimiz için Tıklayınız
paylaş
  • facebook