22 Haziran 2021 Salı
Gündem

DENİZLİ’DE BİR GARİP OLAY

Denizli’de Bir Garip Olay

Mehmet BARUNDUK
10 Haziran 2021 - 17:54
haber resim

Denizli’nin Bozkurt ilçesine bağlı Tutluca Mahallesi’nde köyün tek tuvaleti, Milli Emlak Müdürlüğü tarafından satıldı. 18 bin 200 liraya satılan tuvalet, mahallede tepkiye neden oldu. Mahalle Muhtarı Hüdai Karaşahin, mahalleli ve dışarıdan gelenlerin kullandığı tuvaletin satılmasına tepki gösterdi.

Bozkurt’un kırsal Tutluca Mahallesi’nde köy tüzel kişiliğinin Büyükşehir yasası ile kaybedilmesinin ardından, köy tüzel kişiliğine ait varlıkların bir kısmı hazineye devroldu. Devrolan varlıkların arasında köy tuvaleti de yer alıyordu. Mahallenin ortasında bulunan taşınmaz geçen hafta Milli Emlak Müdürlüğü tarafından açık artırma usulü ile satışa çıkarıldı. 18 bin 200 liralık teklif veren bir kişi taşınmazı satın aldı. Tuvaleti satın alan köylü yıkma kararı verdi, köy karıştı.

DIŞARIDAN GELENLER KULLANIYORDU

Sözcü Gazetesi’nden Selami Aydın’a konuşan Mahalle Muhtarı Hüdai Karaşahin, duruma tepki gösterdiklerini ancak girişimlerin sonuç vermediğini aktardı.  Büyükşehir yasası ile birlikte köy tüzel kişiliklerinin yok olmasına o dönem karşı çıktığını bu nedenle özellikle sosyal medyada linçe maruz kaldığını söyleyen Karaşahin, “Bunlar büyükşehir yasasının getirileri. O zaman karşı çıkmıştım. Biz köy kalmak istedik mahalle yaptılar. Malları büyükşehir, ilçe belediyesi ve hazine paylaştı. Hazine de köyün tuvaletini sattı. Askıya çıktı. Gittim haber verdim. Burası köy tuvaleti satılır mı dedim. Ankara'dan emir böyle geldi dediler. Mantıklı olmadığını söyledim. Pazartesi günü yıkılacak. Köylüler burayı ortak kullanıyordu. Aynı yerde köy kahvesi var. Onun da tuvaleti gibiydi. Şimdi bir misafir gelse tuvalete nereye gidecek?” dedi.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler