22 Haziran 2021 Salı
Gündem

İYİ NİYETLE YAPILAN İŞLERE GÖLGE DÜŞÜRMEYİN!

İyi Niyetle Yapılan İşlere Gölge Düşürmeyin!

Mehmet BARUNDUK
25 Ocak 2021 - 18:30
haber resim

Denizli’de yayın yapan bir haber sitesinin yaptığı haber ve ortaya attığı iddia sonrası ismi geçen şahıslardan peş peşe açıklamalar geldi. Bu açıklamaların en şiddetlisi ise iş adamı Osman Aydınlı’dan geldi. Haber sitesinin yaptığı haber de Merkezefendi Belediyesi, Gamateks Osman Aydınlı Gündüz Bakım Evi'nin Cihan Saracoğlu'na ait mimarlık firmasına yaptırıldığı iddia edildi. Sosyal medya hesaplarında ve internet sitesinde referans olarak gösterilmesini konu alan haberde Belediye Meclis Üyesi, İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Saracoğlu'nun bakımevi projesini yaptığı belirtildi. Bakımevi projesini üstlenen firma yetkilisi Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Mehmet Serdar Alayont ve Saracoğlu yöneltilen iddiaların asılsız olduğunu belgeleriyle açıkladı. Denizli'de Merkezefendi Belediyesi, Gamateks Osman Aydınlı Gündüz Bakım Evi'nin yapılacağı müjdesini bir süre önce vermişti. Projenin açıklanmasının ardından bir ay geçmiş olmasına rağmen, sosyal medya ve bazı basın kuruluşlarında projenin Merkezefendi Belediye Meclis Üyesi, İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Cihan Saraçoğlu'na ait, V Desing Mimarlık tarafından yapıldığı iddia edildi. Kurumun sosyal medya hesaplarında ve internet sitesinde "yaptığımız işler" başlığı altında kamuoyuyla paylaşıldığı iddia edildi. Ayrıca haberde 5393 sayılı Belediye Kanunun 28. maddesine göre, bir meclis üyesinin belediye ile iş yapmasının yasak olduğu belirtilirken, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan'a da konunun açıklanması için bazı sorular yöneltildi. Paylaşılan belgeler ile işin Merkezefendi Belediyesi tarafından değil, İş İnsanı Osman Aydınlı tarafından üstelik Cihan Saracoğlu'a değil Mehmet Serdar Alayont'a ait olan şirkete yaptırıldığı anlaşıldı.

“HABER SİTESİ YETKİLİLERİNE ULAŞMAYA ÇALIŞTIK”

Konuyla ilgili sosyal medya platformlarından verilen açıklamalar gecikmedi. Denizli Mimarlar Odası Başkanı Mimar Mehmet Serdar Alayont bakımevi projesinde, işin Gamateks tarafından yüklenildiğini ve kendisi ile Gamateks arasında olan sözleşme gereği, bakımevinin kendisine ait firma Alayont Yapı ve Tasarım tarafından üstlenildiğini belirtti. Alayont yaptığı açıklamada "Fotoğrafta göreceğiniz üzere Merkezefendi Belediyesi ile hayırsever Gamateks ve sahibi Osman Aydınlı arasında imzalanan protokole göre (madde 3.1) proje bedeli ve anahtar teslimi yapım işi Gamateks tarafından karşılanmaktadır. Kreş projesi ve yapımı için sahibi olduğum Alayont Yapı ve Tasarım ile Gamateks arasında imzalanan sözleşmeye istinaden de yapım işinin tamamı ve proje bedellerinin ödemesi firmamıza aittir. Haberde iddia edildiği gibi Merkezefendi Belediyesi meclis üyesi meslektaşım mimar Cihan Saraçoğlu’nun ortağı olduğu proje müellifi firma ile belediye arasında herhangi bir ticari ilişki bulunmamaktadır. Haber yayınlandıktan sonra bu belgeleri haber sitesi yetkililerine göndermeme rağmen ısrarla bu mesnetsiz haberi yayıncılardan birisine ait grupta paylaşarak grubu değersizleştirdikleri için kendilerine teessüflerimi iletiyorum. Bu vesile ile kamu yararına olacak böylesine bir projede hatırı sayılır bir bedeli ödeyecek olan hayırsever Gamateks ve sahibi Osman Aydınlı’ya da anlayışı için tekrar teşekkür ederim" dedi. Alayont, Gamateks Osman Aydınlı Gündüz Bakım Evi için Merkezefendi Belediye ve hayırseverler arasında imzalanan sözleşmenin görüntüsünü paylaşarak, aktardıklarının doğruluğunu kanıtladı. Alayont'un görüntüsünü aktardığı sözleşmeye göre, bakımevinin projesinin ve inşaatının hayırsever tarafından yapılacağı yer aldığı görüldü.

SARACOĞLU'NDAN KISA VE NET CEVAP “AYIPTIR…”

Merkezefendi Belediye Meclis Üyesi, İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Cihan Saraçoğlu konuyla ilgili olarak "Araştırılmadan yapılan bir haber sonucunda bana, Şeniz başkanıma, yıllar sonra kazandığımız belediyemize ve içine bulunmaktan onur duyduğum partim CHP'ye verilen zarar ne olacak? Lütfen haberleri yaparken en azından arayıp olayın detaylarını öğrenin. Bizimle sorumlu olduğumuz bir ailemiz, çevremiz ve çocuklarımız var. Bizim de mesleki, siyasi, insani, etik değerlerimiz var. Ayıptır." dedi.

OSMAN SAYDINLI NIN YAPTIĞI AÇIKLAMA…

Gamateks sahibi Osman Aydınlı’nın B.Ö’ye cevabıdır adı altında bir paylaşımda bulundu. Bu paylaşımın ismi geçen şahıs ile birlikte sahibi olduğu haber sitesine de iletildiğini belirtti. Açıklama şu şekilde.

Sayın B.Ö.,

Sorumlusu olduğunuz Ş. Haber adlı internet sitesinin 24.01.2021 tarihli haberinde ve bu haberin paylaşıldığı sosyal medya hesaplarında şahısımın yapmış olduğu hayır işlerini kötüler, iyi niyetle toplum menfaatine yapmış olduğum hayır girişimlerine gölge düşürür haberinizi üzülerek okudum. Gazetecinin görevi gerçek haberleri kamuoyu ile paylaşmaktır. Gazeteci haber yaparken araştırmalı ve iftiradan kaçınmalıdır. Siz açıkça iftira atmaktasınız ve kaleminizi mesleğin saygınlığına aykırı biçimde kullanmaktasınız. Gamateks ve Osman Aydınlı olarak bugüne kadar topluma yararlı olmak adına eğitime, sağlığa ve spora yaptığım yardım ve hayırları hiç bir beklenti ve karşılık beklemeksizin yaptığım tüm kamuoyunun ve toplumun malumudur. Hal böyleyken Denizli’nin tekstil yoğun sektör oluşu, tekstilde ve diğer iş alanlarında kadın işgücünün fazla oluşu beni ve şirketimi kreş yapmaya yöneltmiştir. Çalışan anneler çocuklarını güvenli ve faydalı bir eğitim yuvasına emanet etsinler, çalışırken gözlerinin arkada kalmaması, rahat rahat çalışabilmeleri için kreş yapma kararı almış bulunmaktayım. Kreş yapma kararı bir tane ile sınırlı olmadığı gibi Merkezefendi Belediyesi alanları ile de sınırlı değildir. Toplamda 3 adet kreş yaptırmak için karar almış bulunmaktayım. Bir tanesi Pamukkale Belediyesi sınırları dahilinde Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan fabrikamızın yakında olacak olup, burası ile ilgili olarak Pamukkale Belediyesi ile görüşülmüş olup projesi hazırlanmaktadır. Üçüncüsü ise Honaz Belediyesi’ne ait Organize Sanayi Bölgesi’nde düşünülmekte olup Honaz Belediye Başkanı ile görüşülmeye devam edilmektedir. Bu şekilde iyi niyetle yapmış olduğum ve sadece kendi imkanlarımızla girişimde bulunduğum ve karşılığında hiç bir menfaat beklentisi içinde olmama rağmen şahsımla ilgili ve yaptığım hayıra gölge düşürecek soysuz ve yalan haberlerle neyi amaçlamaktasınız? Habercilik bu mudur? Hem menfaat içinde bulunduğumu belirtmektesiniz hem de haber içerisinde yer vermediğinizi belirtmektesiniz, siz çocuk mu kandırıyorsunuz? Siz hiç 3500-4000 kişiyi çalıştırmanın, maaşlarını düzenli ödeyebilmenin, kazandığını toplumla paylaşmanın mutluluğunun ne demek olduğunu bilir misiniz? Size tavsiyem yalan haberlerle şahsımı ve yaptığım hayırları itibarsızlaştırmaya çalışacağınıza gerçeklere uygun haberler yapmanızdır. Şayet şerefli ve onurlu bir gazeteci ve insansanız yaptığınız haber yanında bu metni de yayımlarsınız, paylaştığınız sosyal medya hesaplarında bu mesajımı da paylaşırsınız.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler