17 Ağustos 2022 Çarşamba
Mehmet Barunduk
3 Aralık 2018 - 12:23

ELLERİ ARMUT TOPLAMAYACAK

Yerel seçimler için start verildi.

Ak Parti’de, Belediye Başkanlığı hayalini kuranlar, aday adaylık için başvuru da bulundular. Aday adaylık başvurusunda bulunanların kaçı aday olur bilmem ama,  Konuştuğum birçok kişi, “Ak Parti’de aday adayı olan değil. İşaret parmağı ile kim gösterilirse o aday olur” olgusu nedeniyle birçok kişi ortaya çıkmak yerine birilerinin gözünün içine bakar olmuş. Kısacası bir işaret bekliyorlar. Kimden bekliyorlar. Ankara’dan veya İstanbul’dan değil. Denizli’de söz sahibi olan kişilerden.

Yaşanmışlıklar vardır. Geçmişte, bu şekilde atılmış adımlar vardır. Bunu bilenlerde böyle bir beklenti içine girmeleri anlayabilirim ama…

Denizli Büyükşehir olduktan sonraki seçimde, yarışı girip kazanan Belediye Başkanlarının yerine alternatif aranmasını da intihara teşebbüstür.

Keza, kazanan bir belediye başkanı var. Alternatifini sahaya sürüp, seçimi kaybettiğinde bunun izahı nasıl olur? Anlamakta, anlatmakta biraz zor olur.

Denizli Büyükşehir olduktan sonra, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile ters düşen Ak Partili ilçe belediye başkanları oldu. Doğaldır, her yiğidin yoğurt yiyişi ayrıdır. Büyükşehir de olsa ilçe belediyesi de olsan ünvanı “Başkan” ne olsa.

Ama ilçe teşkilatları ile ilçe belediye başkanları arasındaki kavgalarda, parti nezdinde ilçe teşkilatlarının kazanan olması Ak Parti için çok ama çok büyük tehlike. Benim bildiğim, birçok ilçe teşkilatı ile mevcut ilçe belediye başkanının birbirlerine sıkacak kurşunu olmadığını.

Bildiğim bir önemli şey daha var. İlçe belediye başkanlarının çoğu, hizmet için gece gündüz koştururken ilçe teşkilatlarının da, il teşkilatına veya Denizli’de söz sahibi olan kişilere yönelik yaptıkları çalışmalar ve yakınlık kurması.

Yani biri ilçesi için gece gündüz koştururken birileri de, “Bizimle problemli. Bizi umursamıyor. Çalışmıyor. Herkesle arası kötü. Bunu istemiyoruz. İlçede partiye zarar veriyor” diye ilçe belediye başkanını hem il teşkilatına karşı hemde Denizli’de söz sahibi kişilere karşı kötülediği ve bunda da başarılı olduğu izlenimi oldukça tutmuş gibi.

Tutmuş olan bu olgu nedeniyle, Denizli Ak Parti’de birçok ilçe belediye başkanının değiştirilmesi ve yeni yüzlerle sahaya çıkma durumu kuvvetli ihtimal.

Ak Parti’nin, aday belirleme kriterlerinde mevcut birçok belediye başkanı seçimi kazanıyor olmasına rağmen ilçe teşkilatı istemiyor diye.

Mevcut belediye başkanlarının kafasını koparmak, ilçe halkı tarafından nasıl karşılanır bilmem ama “Aday ben olayım da. Kazanmak veya kaybetmek önemli değil” mantığı bu seçimlerde Ak Parti’nin elinde olan birçok belediyenin kaybetme ihtimaline neden olabilir.

İlçe teşkilatlarının istemediği birçok mevcut belediye başkanını ilçe halkı istiyorsa bunun terazisini iyi ayarlamak gerek. Öbür siyasi partilerin elleri armut toplamayacak.

En İlgi Çeken Haberler